Co to jest obrzeżek i jakie są objawy ugryzienia ?

Obrzeżki to jedne z największych kleszczy i w ogóle roztoczy. W stadium dorosłym osiągają one długość od 6 do 9 mm. Ugryzienie przez kleszcza może mieć miejsce w  sytuacji gdy obrzeżki

tracą dostęp do swoich naturalnych żywicieli , na przykład gołębi. Sytuacja taka może mieć miejsce m.in.  podczas prowadzonych prac remontowych na strychu i balkonie czy w czasie likwidacji gniazd gołębi. Najbardziej narażone są na kontakt osoby mające bezpośredni kontakt np. podczas sprzątania ptasich odchodów.  

Objawy ukąszenia obrzeżków to  w pierwszej fazie wystąpienie niewielkiej czerwonej plamki powodującej swędzenie, następnie przekształca się w pęcherz otoczony zaczerwienionym obrzękiem.

Może dość również do rozwoju miejscowego zapalenia naczyń limfatycznych oraz  powiększenia węzłów chłonnych. Składniki śliny obrzeżków mogą być przyczyną objawów ogólnoustrojowe, takie jak złe samopoczucie, brak apetytu, nudności, a także  i wymioty, biegunka,  bóle brzucha oraz gorączka i  zawroty głowy. Kleszcz gołębi – Uwaga! Czy wiesz że w ślinie tego pasożyta występuję silny alergen, który w skrajnych przypadkach po ugryzieniu  przez może być przyczyną wstrząsu anafilaktycznego! Jeśli masz wątpliwości co do samodzielnego sprzątania powierzchni zabrudzonych przez ptaki, skontaktuj się z nami. Wykonamy usługę usunięcia ptasich odchodów a miejsce zabrudzeń pozostawimy czyste i zdezynfekowane!. Tel. 504-746-203.

Dodaj komentarz